آموزش انواع استراتژی معاملاتی بازار فارکس

استراتژی فارکس چیست ؟

ما انواع و اقسام روش های معملاتی در بازارهای معاملاتی داریم که هر کدام از آن ها دارای مزایا و معایبی هستند. ما سعی می کنیم در این مقاله کامل انواع استراتژی های فارکس را بررسی کنیم و به آموزش هر کدام از آن ها بپردازیم.

استراتژی های معاملات فارکس که برای مبتدیان مناسب ترند ، دارای ویژگی های زیر هستند:

سودآور / قابل اعتماد
ساده / آسان برای دنبال کردن
قوانین روشن
محافظه کار

آموزش میانگین متحرک یا مووینگ اوریج (moving average):

در این مقاله می خواهیم به استراتژی میانگین متحرک ها برای ورود به معامله بپردازیم و اینکه چطور می توان با آن استفاده از آن سیگنال های معاملاتی ورود به معامله را شناسایی نمایید.

استراتژی کم ریسک فارکس: خطوط میانگین متحرک دو کار بصورت همزمان انجام می دهد، اول روند بازار را به شما نشان دهند که صعودی یا نزولی یا خنثی است و دوم اینکه چه زمانی روند قصد برگشت و تغییر حرکت دارد. در این روش معمولا از ترکیب دو میانگین متحرک برای گرفتن سیگنال استفاده می شود و باید منتظر باشید تا میانگین کوچکتر بتواند میانگین بزرگتر را به سمت بالا یا پایین رد کند.

بعنوان مثال به چارت جفت ارز USDJPY در تایم فریم روزانه نگاه کنید

در اینجا از دو خط میانگین متحرک ساده (SMA) 10 و 20 استفاده شده است، در نقطه مشخص شده خط 10 که به رنگ آبی مشخص است به زیر خط 20 حرکت کرده و بعد از آن شاهد سقوط قیمتی بوده ایم و شاهد آن هستیم که خطوط موینگ اوریج ترکیب اعداد 10 و 20 در تایم فریم روزانه به خوبی عمل کرده اند و سیگنال به موقعی برای گرفتن موقعیت فروش نشان داده اند.

البته ترکیب اعدادی دیگری مثل 20-50 و 50-100 نیز وجود دارد که معامله گر بنا به تشخیص خودش در تایم فریم و جفت ارزهای متفاوت می تواند از آن ها استفاده کند.

شاید تمامی سیگنال هایی که توسط این روش معاملاتی ایجاد می شود نتواند به سود منجر شود. اما اگر به خوبی حد ضرر خود را مشخص کنید و در جای مناسب حد سود قرار دهید، می توانید سودهای بسیار خوبی توسط این روش معاملاتی از بازار دریافت کنید.

نکته که می بایست قبل از استفاده از این روش به آن توجه کنید این است که این روش در بازارهایی با روندهای بزرگ عملکرد فوق العاده ای از خود نشان می دهد اما در بازارهای خنثی نمی تواند به خوبی نتیجه دهد و پشت سر هم سیگنالهای خرید و فروش اشتباه دریافت خواهید کرد که نتیجه ای جز ضرر ندارند.

استراتژی معاملاتی خط روند:

این استراتژی جزو ساده ترین استراتژی های فارکس می باشد. این استراتژی بر اساس حرکت قیمت و معکوس شدن روند بنا شده است. همچنین در این استراتژی از سطوح مقاومتی و حمایتی نیز استفاده می شود.

یک روند پیدا کنید و خط روند را با اتصال کف ها به یکدیگر و اتصال سقف ها به یکدیگر مشخص نمایید. در اینجا ما فقط به یک سیگنال نیاز داریم که نشان دهد خط شکسته شده است که در این صورت نشانی از معکوس شدن روند خواهد بود. تنها کافیست که خطوط رسم شده شکسته شوند و این عامل برای دریافت سیگنال معاملاتی توسط ما کافی خواهد بود.
در صورت شکسته شدن روند نزولی، روند به صورت صعودی حرکت خواهد کرد و در این صورت ما می توانیم با یک سفارش خرید وارد بازار شویم. اگر روند صعودی شکسته شد قیمت معکوس شده و ما باید سفارش فروش ثبت کنیم.

آموزش استفاده از استراتژی پرایس اکشن:

پرایس اکشن شیوه معاملاتی ساده اما بسیار مفیدی است که جزو استراتژی های بدون اندیکاتور محسوب می شود و کاربر فقط با نگاه کردن چارت قیمتی می تواند حرکت بازار را تشخص دهد. البته استفاده از روش پرایس اکشن برای معامله در فارکس هم دارای نکاتی است که در ادامه به چند مورد آن اشاره خواهیم کرد.

پولبک زدن به سطح شکسته شده:

شاید راحت ترین روش در کار با پرایس اکشن همین مورد باشد، شما پس از مشخص کردن ناحیه کلیدی و عبور قیمت از آن منتظر می مانید تا مانند تصویر زیر به ان ناحیه پولبک بزند در آن ناحیه شما باید منتظر سیگنال پین بار باشید و پس از مشاهده کندل پین بار وارد معامله فروش شوید.

همان گونه که مشاهده می کنید ابتدا ناحیه حمایتی را شکسته و دو بار به آن ناحیه پولبک زده و بار دوم کندل پین بار ایجاد کرده و قیمت سقوط کرده است.

ترکیب روش پرایس اکشن با میانگین متحرک 21 روزه:

برای این روش شما نیاز به یک میانگین متحرک 21 روزه و استراتژی کندل استیک دارید. همانطور که در تصویر مشاهده می کنید قیمت تمایل دارد خود را به سمت میانگین متحرک هدایت کند و پس از آن اگر بخواهد به روند نزولی خودش ادامه دهد سیگنال های کندل استیک ایجاد می کند.

نحوه تجارت با الگوهای نمودار گوه ای:

اولین کاری که باید انجام دهیم این است که تعریف کنیم که گوه واقعاً چیست؟ گوه فقط دو خط روند است که به سمت یک راس جمع می شوند. به عبارت دیگر ، قیمت از فشار خرید و فروش خارج می شود. شبیه یک مثلث است اما به صورت افقی همگرا نمی شود. به عبارت دیگر ، شما ممکن است مثل همیشه یک روند صعودی داشته باشید ، اما در بالای معاملات فروشندگان با فشار بیشتری بر بازار ، تهاجمی تر می شوند.

در نمودار ، می بینید که دلار نیوزلند برای مدتی افزایش یافته است و خط قرمز افزایشی قرمز ظاهر می شود زیرا در آخرین مرحله به سمت بالای نمودار حمایت می شد. با این حال ، همچنین می توانید ببینید که فروشندگان کمی تهاجمی تر شده و فشار فروش می آورند.

مهمترین چیز این است که بیشتر معامله گران در سراسر جهان حداقل خواهند دید که خط روند شکسته شده است. بنابراین حتی اگر آنها الگوهای گوه ای را معامله کنند ، تقریباً همه معامله گران به خط روند توجه می کنند. وقتی شکسته می شود توجه همه را به خود جلب می کند.

گوه ها نیز می توانند صعودی باشند:

تقریباً مانند همه الگوهای نموداری عکس آن نیز وجود دارد. در این حالت ، شما در مورد “گوه سقوط” صحبت می کنید. همانطور که در نمودار زیر مشاهده می کنید ، دلار آمریکا در برابر دلار کانادا بسیار ناگهانی سقوط کرد.

همانطور که دو خط روند را ترسیم می کنید ، می بینید که گوه قطعاً در حال شکل گیری است. بعد ، به خط آبی می رسیم که تقریباً بلافاصله پس از شکست ، بالای گوه است و شما بعد از آن می توانید وارد معامله خرید شوید.

 

الگوی سر و شانه:

یکی از محبوب ترین الگوها الگوی ‘Head and Shoulders’ است. در واقع ، برخی از معامله گران هستند که فقط با این الگو معامله می کنند ، اما قبل از استفاده از این الگو ، مانند هر چیز دیگری ، باید چند نکته را بخاطر بسپارید. اولین ایده این است که هیچ چیز 100٪ تضمین شده نیست. با این حال ، برخی از الگوهای برجسته تر ، مانند الگوی سر و شانه محبوبیت بیشتری دارند.

به نمودار 4 ساعته GBP / CHF در زیر نگاهی بیندازید. این نمونه ای از الگو سر و شانه است. قله “1” ، اصطلاحاً شانه چپ است. قله با علامت “2” سر است سپس در انتها قله سوم با شماره “3” همان چیزی است که به شانه راست معروف است.

خط قرمز به عنوان خط گردن شناخته می شود و محل شروع فروش است. 

استراتژی اسکالپ :

در استراتژی اسکالپ معامله گر بلافاصله پس از اینکه معامله وارد سود شد، با اندک سودی آن را می بندد و خیال خود را از بابت ریسک نوسان راحت می کند. برای معامله با استراتژی اسکالپ می بایست حتما یک روش خروج کاملا مناسب داشته باشید در غیر اینصورت یک ضرر بزرگ می تواند تمام سودهای معاملات قبلی شما را از بین ببرد.

معامله گران حرفه ای به جای اینکه منتظر حرکات بزرگ بمانند، به کمک استراتژی اسکالپ سعی می کنند در تمام حرکات کوچک و کوتاه مدت بازارهای مالی کسب سود کنند. معامله گرانی که اسکالپینگ می کنند، سعی می کنند در عین حالی که تعداد سودهای کوچک خود را افزایش می دهند، جلوی ضررها را نیز بگیرند.

در این استراتژی می توان از تمام ابزارهای معاملاتی و متدهای معاملاتی استفاده کرد. به عنوان مثال می توان استراتژی بریک اوت یا همان شکست سطوح را به شکل اسکالپینگ پیاده سازی کرد. به این صورت که پس از شکست یک سطح حمایت یا مقاومت قدرتمند، در جهت شکست وارد معامله می شویم و پس از اینکه 5 الی 10 پیپ معامله در سود رفت، معامله را دستی می بندیم.

این سبک معامله نیاز به ذهن منظمی دارد تا به راحتی بتواند موقعیت ها را در بازار تشخیص دهد، نیاز به قدرت تصمیم گیری سریع دارد و همچنین اسکالپینگ نیازمند یک شخصیت خستگی ناپذیر است که بتواند ساعت های زیاد روبروی مانیتور بنشیند و با سرعت و دقت بالا به معامله بپردازد.

 

به این مطلب امتیاز دهید
[Total: 1 Average: 5]
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلاس خصوصی آموزش فارکساطلاعات بیشتر
+