نظرات سرمایه گذاران بازار جهانی طلا

تحلیل بنیادی اونس طلای جهانی

هفته گذشته در بازار جهانی قیمت اونس طلا بیشترین رشد یک هفته‌ای در سه سال اخیر را ثبت کرد و بر اساس ارزیابی هفتگی سایت کیتکو اکثریت سرمایه‌گذاران خرد و فعالین حرفه‌ای بازار انتظار ادامه حرکات صعودی اونس طلای جهانی را دارند.

در نشست هفته گذشته، فدرال رزرو آمریکا نرخ بهره را تغییر نداد، اما اعلام کرد که به دنبال کاهش نرخ بهره است. فدرال رزرو کلمه صبر را از بیانیه سیاست‌های پولی حذف کرده است. یعنی فدرال رزرو دیگر منتظر وخامت اوضاع اقتصادی نیست و آماده است تا در صورت نیاز نرخ بهره را پایین بیاورد. پیش از نشست فدرال رزرو آمریکا، بانک مرکزی اروپا هم به کاهش نرخ بهره اشاره کرده بود. همچنین تنش‌ها در خلیج فارس هم به بالاترین سطح خود رسیده است.

این هفته در ارزیابی هفتگی سایت کیتکو ۶۶ درصد پیش‌بینی می‌کنند که روند اونس طلای جهانی صعودی خواهد بود ۱۷ درصد پیش‌بینی می‌کنند که روند خنثی خواهد بود و ۱۷ درصد دیگر هم پیش‌بینی می‌کنند که روند بازار نزولی خواهد بود.  در همین حال ۹۳۶ سرمایه‌گذار خرد هم در نظرسنجی آنلاین شرکت کرده‌اند. ۶۶ درصد طرفدار روند صعودی، ۲۱ درصد طرفدار روند نزولی و ۱۳ درصد هم طرفدار روند خنثی هستند.
در ارزیابی هفته گذشته اکثریت سرمایه‌گذاران خرد و فعالین حرفه‌ای انتظار افزایش قیمت اونس طلای جهانی را داشتند. این اتفاق هم افتاد و قیمت اونس طلا توانست بعد از رسیدن به اوج قیمتی ۱۴۱۱٫۵۸ دلاری هفته را در محدوده ۱۳۹۹ دلار به پایان رساند.

 

فیل فلین تحلیلگر ارشد بازار در Price Futures Group
او معتقد است که طلا روند صعودی قوی دارد و در حال شکست اوج‌های قبلی است. از نظر او تمایل فدرال رزرو و بانک مرکزی اروپا به کاهش نرخ بهره و همچنین تشدید تنش‌های سیاسی از اونس طلای جهانی حمایت می‌کند.

کولین سیزینسکی  استراتژیست ارشد بازار در شرکت SIA
این فعال حرفه‌ای بر این باور است که بانک‌های مرکزی جهان به دنبال سیاست‌های انبساطی هستند تا از رشد اقتصادی حمایت کنند، به همین دلیل رالی صعودی اونس طلا ادامه خواهد یافت.

اوله هانسن  استراتژیست بازار در Saxo Bank
این فعال حرفه‌ای بازار هم انتظار افزایش قیمت اونس طلای جهانی را دارد. با این حال به نظر او باید اونس طلا از محدوده ۱۳۵۵ تا ۱۳۷۵ دلار حمایت شود، تا بتوان با قطعیت گفت که بازار از فاز خنثی پنج ساله خارج شده است.

شارلی ندوس استراتژیست ارشد بازار در LaSalle Futures Group
شارلی ندوس انتظار دارد که در معاملات هفته پیش رو قیمت اونس طلا کاهش یابد. با این حال روند بلندمدت اونس طلای جهانی صعودی است. “دلار آمریکا تضعیف شده و رشد اقتصاد جهانی هم کُنده شده است. در همین حال انتظار می‌رود که نرخ‌های بهره هم در ماه‌های آینده کاهش یابند. با این حال رالی صعودی اخیر اونس طلا قوی و سریع بوده است، به همین دلیل شاید بخشی از خریداران اونس طلا اقدام به تثبیت سود کنند و قیمت اونس طلا اصلاح شود.

ریچارد بیکر (Richard Baker) سردبیر خبرنامه Eureka Miner’s Report
ریچارد بیکر انتظار دارد که قیمت اونس طلا در اطراف ۱۴۰۰ دلار بدون روند خاصی نوسان کند. با توجه به رشد اخیر قیمت اوراق خزانه‌داری و قیمت اونس طلای جهانی، پیش‌بینی می‌کنم که نرخ بازدهی اوراق خزانه‌داری ده‌ساله آمریکا در محدوده ۲ درصد و قیمت اونس طلا در محدوده ۱۴۰۰ دلار نوسان کنند. با این حال نشست گروه بیست می‌تواند روند نوسانات بازار را تغییر دهد. همچنین بایستی توجه داشت که نسبت قیمت اونس طلا به نقره دوباره افزایش یافته و به بالای ۹۱ واحد رسیده است. این یعنی قیمت نقره در مقایسه با قیمت اونس طلا بسیار ارزان است. به احتمال زیاد قیمت نقره در اطراف ۱۵٫۳۰ دلار به تعادل خواهد رسید، اما معامله گران باید انتظار شکست صعودی این نرخ را داشته باشند.

 

منبع : ایران بورس آنلاین

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلاس های خصوصی آموزش فارکساطلاعات بیشتر
+