آیا می توان به توافق فاز اول آمریکا و چین اعتماد کرد؟

آیا می توان به توافق فاز اول آمریکا و چین اعتماد کرد؟

دونالد ترامپ، فاز نخست توافق تجاری با چین را در پیامی توئیتری ستود و گفت: «این توافق یکی از بهترین توافق‌های تجاری است! این توافق برای رابطه بلندمدت ما با چین نیز خوب است. ۲۵۰ میلیارد دلار به کشورمان باز خواهد گشت.»

همچنین در ادامه تویتت های خود گفت : «اکنون در موقعیتی خوب برای آغاز فاز دوم توافق هستیم. تا به حال چنین چیزی در تاریخ آمریکا روی نداده است!»

اما توافق تجاری فاز اول بین چین و آمریکا صلحی شکننده ایجاد کرده است، چرا که تحلیل‌گران پیش‌بینی می‌کنند تنش‌های بیشتری در ادامه مسیر این دو اقتصاد بزرگ جهان پیش خواهد آمد. هرچند دو طرف هر کدام به نوعی از این توافق تجاری سود برده‌اند، اما هنوز برخی از مسائل مهم حل نشده بین دو طرف پابرجا مانده است.

یکی از کارشناسان می گوید تنش‌های بیشتری با چین در مورد مسائل سایبری و امنیت ملی به وجود خواهد آمد، این مسائل فعلاً حل نخواهند شد، اما تأثیری هم بر درآمد شرکت‌های وال استریت نخواهد داشت، در حالی که بدون این توافق و با وجود تعرفه‌ها تأثیر منفی شدیدی بر سود این شرکت‌ها گذاشته خواهد شد، فعلاً این توافق کار می‌کند و باعث رشد بازارها شده است و به نظر می‌رسد این بیشترین اهمیت را داشته باشد.

 

آیا می توان به توافق فاز اول آمریکا و چین اعتماد کرد؟
آیا می توان به توافق فاز اول آمریکا و چین اعتماد کرد؟

 

سزار روجاس، اقتصاددان بانک سیتی‌گروپ می‌گوید: من معتقدم علی‌رغم این توافق ما شاهد تنش‌های تجاری در سال ۲۰۲۰ خواهیم بود. تحلیل‌گران معتقدند پایبندی کامل چین به این توافق خیلی خوش‌بینانه خواهد بود.

ریچارد ولف، اقتصاددان «اکانومیک آپدیت»، در گفتگو با راشاتودی گفت: من فکر نمی‌کنم اتفاق زیادی با این توافق بیافتد. ۹۵ درصد این توافق نمایش است، به ویژه برای دولت ترامپ که کل این قضیه را آغاز کرده بود. برای دولت چین هم جنبه نمایشی این قضیه تا حدی مهم است، چینی‌ها می‌خواهند نشان دهند که آنها دارند همکاری می‌کنند و علاقه‌ای به این که مشکل از طرف آنها دیده شود، ندارند. پکن موفق شده است به همه جهان نشان دهد که این مشکلات از سوی آمریکا به وجود آمده است و آمریکایی‌ها به دنبال محافظه‌کاری تجاری هستند. کسی در این مورد چین را سرزنش نمی‌کند.

به این مطلب امتیاز دهید
[Total: 0 Average: 0]
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلاس خصوصی آموزش فارکساطلاعات بیشتر
+