بررسی وضعیت یورو و شاخص سهام در جهان

ارزش یورو به کمترین سطح خود در طول ۱۰ سال اخیر رسید. ارزش یورو در اتفاقی کم سابقه به ۱.۱۰۰۵ دلار رسید که در طول ۱۰ سال اخیر یک رکورد محسوب می‌شود. تحلیل گران بازار ارز در توضیح چرایی این اتفاق با یکدیگر هم‌عقیده نیستند. این اتفاق به ویژه از آن جهات دارای اهمیت است که با توجه به احتمال بالای کاهش نرخ بهره در آمریکا و کاهش رشد اقتصادی کشورهای بزرگ منطقه یورو، احتمال کاهش بیش از پیش یورو نیز وجود دارد.

یکی دیگر از دلایل ریزش یورو، اظهارات کریستین لاگارد، رئیس بعدی بانک مرکزی اروپا در خصوص امکان کاهش مجدد نرخ بهره بود که احتمالا در ماه سپتامبر اتفاق خواهد افتاد. اوزوبورن با اشاره به این مساله گفت: فکر نمی‌کنم حتی با وجود کاهش نرخ بهره، شاهد یک تغییر گسترده در سیاست محرک بانک مرکزی باشیم.

در همین راستا: دونالد ترامپ در پیامی توئیتری نسبت به این مساله واکنش نشان داد و گفت که این اتفاق در نهایت به نفع تولید کنندگان اروپایی در رقابت با همتایان آمریکایی خود خواهد بود. ترامپ نوشت: یورو در برابر دلار به شکل دیوانه واری در حال ریزش است و به آن‌ها مزیت تولیدی و صادراتی خوبی می دهد. فدرال رزرو هم مثل همیشه هیچ کاری نمی‌کند! آن‌ها سرنخ را ندارند!

ترامپ در طول هفته های اخیر بارها و بارها به مقایسه نرخ بهره در آمریکا با اروپا و چین پرداخته است و با اشاره به نرخ بهره منفی آلمان از بانک مرکزی آمریکا خواسته است تا نرخ بهره را کاهش دهد. با این حال ترامپ در پاسخ به خبرنگاران گفته است که موافق نرخ بهره منفی نیست و انجام این کار را در آمریکا را اشتباهی بزرگ می‌داند.

ترامپ در بخش دیگری از سخنان خود سعی کرد به فعالان اقتصادی آمریکا در خصوص جنگ تجاری با چین اطمینان خاطر دهد. وی با اشاره به این که مشکل تعرفه نداریم در سخنی عجیب گفت: با تعرفه ها مشکل نداریم به جای آن با فدرال رزرو مشکل داریم! مناقشه ترامپ با بانک مرکزی آمریکا مساله جدیدی نیست و وی یک بار جروم پاول، رئیس این بانک را دشمنی بزرگ‌تر برای آمریکا درمقایسه با چین دانسته بود! ترامپ با بیان این که به نظرش باید نرخ بهره ۱ درصد دیگر کاهش یابد گفت: کسب و کارهای کوچک آمریکایی هوشمندانه از اقدامات ما برای افزایش تعرفه بر واردات چینی حمایت می کنند چرا که می دانند این کار را به نفع آن ها انجام می دهیم.

 

همچنین بورس‌ها در مناطق مختلف جهان با سبزپوشی به استقبال تعطیلات رفتند.

دولت چین در بیانیه‌ای اعلام کرد که اقدامات تنبیهی علیه آمریکا در حوزه تجاری را در مقطع فعلی کافی می‌داند و قصدی برای افزایش آن‌ها ندارد. این بیانیه باعث شد که با وجود تهدید دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا برای افزایش تعرفه بر واردات برخی از محصولات چینی، امیدواری معامله‌گران به حل و فصل اختلافات بین دو اقتصاد نخست جهان تقویت شود.

جینگ یی پن، کارشناس بازار در بانک ” ای جی” گفت: بیانیه چینی‌ها یک مسکن موقت برای بازارها بود هر چند که به احتمال زیاد چین منتظر نتایج انتخابات سال ۲۰۲۰ خواهد ماند.

به این مطلب امتیاز دهید
[Total: 0 Average: 0]
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلاس خصوصی آموزش فارکساطلاعات بیشتر
+