آموزش فارکس

علت ترک زودهنگام معاملات فارکس چیست؟

بسیاری از معامله گران فارکس به معضل ترک زود هنگام بازار‍‍ُ دچار هستید. برای خود من این امر یکی از بزرگ ترین اشتباهات تمام عمرم بود و مقابله با این شرایط کار سختی بود. تاکنون چندین بار برای تان اتفاق افتاده است که با پیروزی یا ضرر کوچک بازار معامله را ترک کرده اید و روز بعد خود را سرزنش کرده اید؟ باور دارم که بیش از یک بار این اتفاق را تجربه کرده اید.

این مقاله مخصوص شما دوستانی است که به سختی وارد بازار معامله شده اید و شماهایی که معامله های پرسود یا شکست های اندک را سریع ترک کرده، درحقیقت قبل از این که به موقعیت توقف خسارت و زمان تان چندین مرتبه آسیب وارد کنند.

اغلب اوقات عوامل بسیاری دست به دست هم می دهند و منجر می شوند معامله گر تصمیم به خروج زود هنگام از بازار معامله بگیرد. دلیل این امر مربوط به مواردی اعم از روش های معامله، روان شناسی معامله (رفتار کلی)، سیستم های اعتقادات شخصی، جهت گیری محل کار یا ترکیب تعدادی از این عوامل است.

چهار عامل اصلی که به خروج زود هنگام از معامله دامن می زند

  1. پروسه های نامناسب انجام معامله و درک ضعیف از حقایق بازار معامله

یکی از متداول ترین دلایلی که معامله گران تصمیم به ترک سریع بازار معامله می گیرند، این است که لزوما اطلاعی درباره کار خود ندارند. قبل از این که جنبه دستاورد معامله را مشخص کنند و نحوه کارکرد عالی در بازار از حیث زمان ورود، زمان خروج و مدیریت معامله را تعیین کنند، با تمام سرمایه حقیقی خود وارد معامله می شوند.

اگر زمانی زیادی را به معامله اختصاص دهید، تمام روز و شب به نمودارها خیره شود، در نهایت با شکست خوردن بازار معامله را ترک خواهید کرد. آن دسته از معامله گرهایی که هنوز از اصول برنامه ریزی و فراموش کردن مطلع نشده اند و به ندرت خاطرات معامله را فراموش می کنند، دقیقا همان افرادی هستند که بازار معامله را زود هنگام ترک می کنند.

اگر هنوز پس از گذشت مدت ها به اهمیت این که باید بازار فارکس شما را ترک کند وافق نشده اید و نمی دانید چطور این کار را انجام دهید، باید در اسرع وقت نسبت به جمع آوری اطلاعات در این زمینه اقدام کنید. اگر به بازار اجازه دهید که زمان خروج را تعیین کند، با اصول معامله جلو می روید و تلاشی در جهت مبارزه یا کنترل شرایط نخواهید کرد. نمی توانید پیش بینی کنید که کدام معامله گر برنده است، اما اگر اجازه دهید بازار زمان خروج را تعیین کند، در موقعیتی قرار می گیرید که از اتفاق های افتاده سود زیادی نصیب تان می شود.

 

اگر بخواهیم به طور کلی صحبت کنیم، باید بدانیم که هر معامله در بازار فارکس طبق انتظار ما پیش نمی رود. این به آن معنا است که انجام حرکت خوب یا معامله ای سود آور ممکن است به زمان بیشتری نیاز داشته باشد. درحالی که افراد بازنده یا افراد تازه کار همیشه می خواهند تغییرات بازار را پیش بینی کنند، افراد حرفه ای سعی می کنند تا با کسب سودهای قابل توجه از بازار به خود پاداش دهند. دلیل این کار نیز تغییر جهت های متداول بازار است.

یک دسته از معامله گرانی که شکست معامله در فارکس تقصیر خودشان است، همان افرادی هستند که پول زیادی را در هر معامله سرمایه گذاری می کنند. مواقعی که سرمایه زیادی را به حساب تجاری تان منتقل می کنید، استرس بیشتری دارید و نسبت به هر تغییر کوچک که بر خلاف تان باشد حساس می شوید. هر حرکت متضاد با منافع را پایان راه تصور می کنید. هر عمل انجام شده در بازار در واقع همان سرمایه است که باید مراقبت شود: نتیجه کار در پایان چیزی به جز خروج زود هنگام نیست! بایستی تا زمانی که احساسات به نقطه ثابتی برسند، ریسک هر سرمایه گذاری را به حداقل برسانید. وقتی به این نقطه رسیدید بدون هیچ فکری راحت می خوابید.

  1. جهت گیری تازه

جهت گیری تازه همان روان شناسی انسانی است که می گوید تجربیاتی که به تازگی کسب کرده ایم تاثیری برتر بر رفتار و افکار ما بازی می کنند.

چیزی که درباره آن نگران هستیم همان تاثیر زیان های مالی گذشته یا حتی تجربیات منفی دیگر در بازار فارکس است که می تواند بر ایجاد احساسات فوق العاده محافظه کارانه یا دفاعی بر فرد تاثیر بگذارد و به زبان دیگر، حس ترس را ایجاد کند.

اغلب اوقات دیده می شود که معامله گران بیش از حد تحت تاثیر معامله های اخیر قرار می گیرند، از این رو، با شکست های متوالی و ناچیز احساس ترس در فرد جوانه می زند و به معامله بیش از چیزی که هست به چشم ریسک نگاه می کنند و کم کم ایمان به برنامه ریزی تجاری خود را از دست می دهند که بسیار خطرناک است. شایان ذکر است که بگوییم برنامه ریزی تجاری نمونه های تجاری وسیعی را پوشش می دهد و تا زمانی که به آخر کار نرسید، به طور حتم مطمئن نخواهید بود که کدام معامله برد یا باخت را برای فرد به ارمغان می آورد. هرگز نباید اجازه دهید که نتایج آخرین معاملات یا معامله های اخیر بر احساسات و رفتارتان در قبال معامله آینده تاثیر بگذارد، زیرا اصلا عقلانی و سود آور نیست.

 

  1. روان شناسی معامله (روش و رفتار کلی فرد)

نداشتن اطلاع کافی درباره معاملات و عدم درک صحیح از حرکات بازار، تاثیر مستقیم بر خروج زود هنگام از بازار معامله دارد.

تعداد افرادی که با فکر ثروتمند شدن وارد بازار فارکس می شوند زیاد است و حتی پیش می آید که قبل از به دست آوردن سرمایه تجارت، شغل قبلی خود را ترک می کنند. زیرا گمان می کنند که ” به طور حتم ” از راه معامله هزینه های زندگی را به دست می آوردند.

حقیقت این است که تنها 10 درصد از معامله گران برای مدت طولانی در بازار معامله دوام می آورند. اگر شما نیز می خواهید یکی از این افراد باشید، باید مثل آن ها عمل کنید و رفتارتان با 90 درصد سایر معامله گران متفاوت باشد. احتمالا می پرسید چطور این کار شدنی است؟ خوب، عادات هر فرد نتیجه رفتار و افکار او است. رفتار و افکارتان بر عادات تاثیر می گذارد. و عادات هر فرد به طور یقین منجر به شکست یا پیروزی او می شود. پس از این رو تمام مسائل به رفتار و افکار خود فرد نسبت به بازار معامله بستگی دارد.

باید به طور مستمر و آرام به پیروزی در معامله ها ادامه دهید و همین رفتار منجر می شود که ” به سرعت ” سرمایه جمع آوری کنید. هر چقدر که برای به دست آوردن پول تلاش کنید، بیشتر شکست خواهید خورد. موفقیت در معامله نتیجه تمرکز بر سطح کارایی و عملکرد معامله است؛ در راه خود ثابت قدم باشید و تمام کارهای لازم را در روز مناسب خود انجام دهید. از این رو، هیچ تغییر ناگهانی و بزرگ در سرمایه تان ایجاد نخواهد شد. زمانی که این موارد را پذیرفتید، رفتار و افکارتان به چیزی که لازم است نزدیک تر می شوند و به معامله گری موفق تبدیل خواهید شد.

 

  1. سیستم اعتقادات و تاثیر تجربیات گذشته در زندگی

بیشتر افرادی که وارد بازار معامله می شوند انتظار دارند که در این راه شکست بخورند. پیش خود به  فکرها و مسائل خود تخریبی مانند ” بسیار خوب، همیشه فقیر بوده ام و تغییر این امر غیرممکن است. “، مخصوصا پس از شکست در یک یا دو معامله، فکر می کنند.

نباید اجازه دهید که افکار منفی بر رفتار و افکارتان تاثیر بگذارد. اگر خود را دست کم بگیرید، این افکار به احساسات منفی و عادات ضعیف معامله تبدیل می شود که نتیجه ای جز باخت به همراه ندارند!

چه خوشتان بیاد چه نیاد، اعتقاداتی که به مسائل متنوع دارید و خواهید داشت حتما بر تفکرتان راجع به پول و سرمایه، معامله و ثروت تاثیر خواهد گذاشت و مسلما منجر به ترک زود هنگام معامله می شود. اگر بسیار شکاک هستید یا فردی منفی نگر، یا جز آن دسته از افرادی هستید که از پول در آوردن از طریق سود آوری و سفته بازی (یا هر دلیل دیگر) مخالف هستند، باید بگوییم که راه طولانی ای برای پیروزی در معاملات پیش رو در فارکس  دارید. حتی این مسئله نباید به صورت آگاهانه باشد، بلکه می تواند موردی باشد که به صورت غیر آگاهانه و هوشیار بر تصمیمات اتخاذ شده در بازار تصمیم بگذارد.

مورد آخر این که به منظور انجام معامله های موفقیت آمیز در بازار فارکس باید بسیار درون گرا باشید و تنها بنده بازار معامله نباشید، بلکه فقط به خودتان اکتفا کنید و پس از آن زمان مدیریت هر دو مورد می رسد. اگر اعتقادات غلط و منطق و در حقیقت خودتان را کنترل نکنید،  قول می دهم که هر چقدر هم  که به خوبی در بازار عمل کنید، باز هم نمی توانید پول دربیاورید. همچنین اگر استراتژی های معامله خود را کنترل نکنید و همگام با بازار معامله پیش بروید، امکان کسب درآمد از این راه غیر ممکن است.

هنگامی که وار بازار معامله می شوید باید مثل ” لوح خالی و سفید ” باشید و به افرادی که سعی دارند راه و روش کار را یاد بدهند یا آن هایی که اطلاعات بیشتری نسبت به شما دارند، نباید شکاک باشید. درست است که معامله گران از راه معامله سود زیادی به دست می آورند، اما نه همه افراد، بلکه تنها تعداد کمی می توانند و هدف من تبدیل کردن شما به ” یکی ” از این افراد است.

شما با شرکت در کلاس های آموزشی جامع و کامل ما در بحث آموزش فارکس می توانید از تجربیات ما در بحث تکنیک معامله گری، آموزش فاندامنتال و روانشناسی بازار آگاه شوید و در معاملات خود در بازار فارکس به سود دهی برسید.

به این مطلب امتیاز دهید
[Total: 0 Average: 0]

محسن صادقی

سلام من محسن صادقی مدرس و معامله گر بازارهای مالی هستم. اگر در زمینه بازارهای مالی مانند فارکس و ارزدیجیتال نیاز به کلاس آموزشی دارید، با ما تماس بگیرید.

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

دریافت سیگنال فارکس و ارز دیجیتال

کد تخفیف 20 درصدی
عضویت در خبرنامه
close-link
Click Me