آموزش ارز دیجیتال

پولکادات : ارز دیجیتال پولکادات (DOT) چیست ؟

پولکادات ؛ ارز دیجیتال پولکادات (DOT) چیست؟ Polkadot نشان دهنده نسل بعدی پروتکل های بلاک چین است. قابلیت اتصال بسیاری از زنجیره های تخصصی را در یک شبکه جامع دارد. با تمرکز قوی بر ایجاد زیرساخت وب 3.0 ایجاد شده و هدف Polkadot رسیدگی به انحصارات اینترنت و توانمندسازی کاربران فردی است.

بلاک چین ها از زمان ظهور بیت کوین وجود داشته اند. اگرچه به عنوان یک فناوری پیشرو توصیف می شود، اما دارای کاستی های خاصی است که باید مورد توجه قرار گیرد. بلاک چین های منفرد نمی توانند با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. اجازه همکاری بین زنجیره های مختلف می تواند به تبادل داده ها و در نهایت برنامه ها و خدمات کارآمدتر منجر شود.

توسعه دهندگان در گذشته سعی کرده اند زنجیره های بلوکی را به هم مرتبط کنند. این به رشته A اجازه می دهد تا با رشته B کار کند و بالعکس. اما اتصال همزمان بسیاری (شاید صدها یا هزاران) زنجیره بلاک چین هنوز یک مسئله فوری است. تیم پولکادات ، و سپس بنیاد Web3، مطمئن هستند که می توانند راه حلی عالی در سال های آینده ارائه دهند.

پولکادات چیست؟

Polkadot که به عنوان یک پروتکل منبع باز طراحی شده برای همه تبلیغ می شود، گام بعدی در تکامل فناوری بلاک چین است. این مفهومی است که برای اولین بار توسط دکتر گاوین وود، یکی از بنیانگذاران شبکه اتریوم ارائه شد. تیم Polkadot می‌خواهد تلاش‌های خود را بر امنیت، مقیاس‌پذیری و نوآوری متمرکز کند. برای دستیابی به این هدف، ایجاد زیرساخت های لازم نه تنها برای حمایت از ایده ها و مفاهیم جدید، بلکه برای اطمینان از قابلیت همکاری مناسب ضروری است.

بلاک چین منفرد در اکوسیستم پولکادات، زنجیره موازی نامیده می شود ، در حالی که زنجیره اصلی، زنجیره حمل و نقل نامیده می شود. ایده در اینجا این است که زنجیره های موازی و زنجیره حمل و نقل می توانند به راحتی اطلاعات را در همه زمان ها مبادله کنند. در اجرای برنامه ریزی شده ETH 2.0 می توانید زنجیره های موازی را شبیه به بخش های جداگانه در نظر بگیرید.
هر توسعه‌دهنده، شرکت یا فردی می‌تواند زنجیره موازی سفارشی خود را ایجاد کند، چارچوبی برای ایجاد ارزهای دیجیتال و سیستم‌های غیرمتمرکز. هنگامی که یک زنجیره اختصاصی به شبکه پولکادات متصل می شود، از نظر عملیاتی با سایر زنجیره های موازی در شبکه سازگار می شود.

ایجاد برنامه‌ها، محصولات و خدمات در زنجیره‌ها به لطف این طراحی بسیار آسان‌تر است. انتقال داده‌ها یا دارایی‌ها از طریق زنجیره‌های بلاک چین هرگز در مقیاس بزرگ امکان‌پذیر نبوده است.

داده ها در سراسر این رشته های موازی مختلف توسط اعتبار سنجی شبکه ایمن و تأیید می شوند، جایی که گروه کوچکی از اعتبار سنجی ها می توانند بسیاری از رشته های موازی را ایمن کنند. این اعتباردهنده ها همچنین اطمینان حاصل می کنند که تراکنش ها در چندین زنجیره موازی برای بهبود مقیاس پذیری پخش می شوند.

مزایای Polkadot

دلایل زیادی برای توسعه دهندگان برای کشف اکوسیستم پولکادات وجود دارد. با توجه به ماهیت محدود بلاک چین های فعلی، واضح است که برخی از مسائل اصلی وجود دارد که باید به آن پرداخته شود، یعنی مقیاس پذیری، تخصیص، سازگاری عملیاتی، حاکمیت و مقیاس پذیری.

از نظر گسترش، Polkadot نیازهای زیادی را برآورده می کند. این به عنوان یک شبکه چند رشته ای عمل می کند و به آن اجازه می دهد تا عملیات سوئیچینگ را به صورت موازی در سراسر رشته های مختلف جداگانه پردازش کند. این یکی از بزرگترین موانعی که در حال حاضر بر سر راه فناوری بلاک چین قرار دارد را از بین می برد. پردازش موازی یک پیشرفت مهم است و می‌تواند راه را برای پذیرش گسترده‌تر بلاک چین در جهان هموار کند.

کسانی که به دنبال سفارشی‌سازی هستند می‌توانند از برخی از ویژگی‌های دیگری که Polkadot ارائه می‌کند استفاده کنند. در حال حاضر، «معماری واحد بلاک چینی که همه را کنترل کند» وجود ندارد. هر پروژه نیازها و الزامات خاص خود را دارد و Polkadot به هر سری جداگانه اجازه می دهد تا طراحی سفارشی خود را برای عملکرد خاص خود داشته باشد.

از نظر سازگاری عملیاتی، به اشتراک گذاری یکپارچه داده ها توسط پروژه ها و برنامه ها یک عامل مهم است. اگرچه ما هنوز نمی دانیم در نتیجه چه نوع محصولات و خدماتی نوآوری خواهند شد، موارد استفاده بالقوه زیادی وجود دارد. این می تواند منجر به یک سیستم مالی کاملاً جدید شود که در آن هر زنجیره موازی به طور جداگانه جنبه خاصی را به خود اختصاص می دهد.

هر جامعه ای که به یک زنجیره موازی خاص متصل باشد، می تواند شبکه خود را همانطور که صلاح می داند کنترل کند. علاوه بر این، همه جوامع نقش اساسی در اداره آینده اکوسیستم پولکادات به عنوان یک کل خواهند داشت. جمع آوری بازخورد از جامعه می تواند بینش های ارزشمندی را نشان دهد که پروژه ها را در طول زمان توسعه می دهد.

Polkadot همچنین ارتقاء رشته های موازی فردی را بسیار آسان می کند. نیازی به شکاف زنجیره ای نیست. این می تواند منجر به فروپاشی جوامع شود. از طرف دیگر، سری اصلی را می توان به راحتی و به آرامی ارتقا داد.

مانند بسیاری از پروژه های زیرساختی بلاک چین، پولکادات توکن بومی خود را دارد. این توکن که به نام DOT شناخته می شود، به عنوان توکن شبکه عمل می کند، همانطور که ETH توکن اتریوم و BTC توکن بیت کوین است.

کاربردهای زیادی برای این توکن وجود دارد. اولاً، این توکن به دارندگانش حق اداره کل پلتفرم پولکادات را می دهد. این شامل تعیین هزینه های شبکه، رای گیری در مورد ارتقاء شبکه به طور کلی، و استقرار یا حذف رشته های موازی است.

توکن DOT همچنین برای تسهیل سازگاری شبکه از طریق ذخیره سازی طراحی شده است. مانند سایر شبکه‌هایی که شامل ذخیره‌سازی هستند، همه دارندگان DOT تشویق می‌شوند تا همیشه قوانین را رعایت کنند.

ذخیره سازی و پیوند در Polkadot

رویکرد پولکادات به مقیاس‌پذیری فراتر از تبادل داده‌ها و دارایی‌ها است. همچنین وسیله ای برای معرفی مفاهیم جدید، مانند ایجاد انگیزه پیوند و ذخیره ایمن توکن ها است.

ذخیره توکن ها در بلاک چین مفهوم جدیدی نیست. مکانیسم این مدل اجماع که به عنوان اثبات سهمیه بندی شناخته می شود، با پاداش دادن به کاربران برای ذخیره سکه ها در شبکه کار می کند. از طریق پولکادات ، به ذخایر صادق پاداش داده می شود، در حالی که کسانی که نیت بدی دارند می توانند سهام خود را از دست بدهند.

همانطور که گفته شد، هر زنجیره موازی جدید با پیوند دادن توکن های DOT اضافه می شود. زنجیره‌ها یا پروژه‌های بی‌فایده که دیگر نگهداری نمی‌شوند حذف می‌شوند و توکن‌های متصل شده آن‌ها برگردانده می‌شوند.

جمع بندی

در تئوری، چندین مزیت وجود دارد که می تواند Polkadot را برای توسعه دهندگان جذاب کند. این سیستمی است که می تواند نیازهای برنامه نویسان فردی و همچنین مشاغل کوچک و سازمان های بزرگ را برآورده کند. توانایی استقرار بلاک‌چین‌های سفارشی‌شده برای مطابقت با نیازهای خاص و ارتقای آن‌ها بدون عجله، یک مفهوم جدید بالقوه ارزشمند برای کل فضای ارزهای دیجیتال است.

با این حال، سیستم هنوز در مراحل اولیه است. اگرچه ممکن است ده ها پروژه در حال توسعه باشد، ممکن است مدتی طول بکشد تا اولین پروژه از بزرگترین آنها شروع به کار کند. به گفته PolkaProject ، صدها پروژه از کیف پول، پروژه های زیرساختی، ابزارها، برنامه های کاربردی غیرمتمرکز و بسیاری دیگر توسعه یافته است.

در مورد توکن DOT، سازندگان Polkadot بیان می کنند که این توکن برای حدس و گمان طراحی نشده است. اگرچه در پلتفرم های معاملاتی دارای ارزش مالی است، اما در درجه اول برای اهدافی که در بالا توضیح داده شد طراحی شده است.

قیمت لحظه ای DOT :


به این مطلب امتیاز دهید
[Total: 1 Average: 5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا